Kniha 2 02 Datový horor


15. Modré mužské mozky a růžové ženské mozky

15. Modré mužské mozky a růžové ženské mozky
256
Žádná z publikací Radima Uzla není ve všeobecně uznávaných databázích vědeckých prací (Scopus, Web of Science, PubMed)

Pro úplnost, jediný Scopus obsahuje jeho kratičké články na téma antikoncepce s několika spoluautory, ale žádný výzkum na téma rozdělení péče u mužů a žen. Od roku 1992 do roku 2006 má Radim Uzel pouhých 10 záznamů s mizivým množstvím 26 citací v jiných pracích. Radim Uzel o svých „výzkumech“ skutečně píše ve svých popularizačních knihách tak, jak to zde cituji, neupírám mu žádný kontext. Nikdy nedatuje, nikdy nezdrojuje, ani nejmenuje název výzkumu, ani spoluautory a spoluautorky.

256
Jsou sice častěji nemocné, ale umírají později

I tady je spousta faktorů sociálních. Ženy například bývají častěji nemocné i proto, že tráví více času s dětmi, které jsou často nemocné, protože jejich imunitní systém se teprve vyvíjí (tím se ovšem nakonec zpětně posiluje imunitní systém žen). Ženy jsou navyklé se zdravěji stravovat, protože je na ně vyvíjen větší nátlak „dobře vypadat“, méně kouří a pijí alkohol, protože je to pro ně společensky více vhodné, a sekundárním efektem pak je, že žijí déle. Stejně tak jsou navyklejší více řešit své duševní zdraví, protože svěřování se a rozebírání sebe sama u nich není nahlíženo jako druh slabosti. Kultura ženy i výrazně méně podněcuje riskovat a předvádět se, viz kapitoly 11, 12 a 13.

257
Co je tedy tím svatým grálem biologických esencialistů? Teorie cambridgeského profesora psychologie Simona Barona-Cohena, že muži mají sklony k systematizaci (racionalitě) a ženy k empatizaci (emocionalitě)
257
Simon Baron-Cohen

Pokud nemůžete vydržet nedočkavostí, tak ano, je to o třináct let starší bratranec komika Sachy Barona-Cohena, jenž zase na Cambridgi studoval historii.

258
Přitom jak se ukázalo, šlo o Summersův osobní způsob vedení a rozhodování, komu prodlouží smlouvu

https://www.theguardian.com/science/2005/jan/18/educationsgendergap.genderissues Why women are poor at science by Harvard president (18. 2. 2005). Za Summersovy vlády na Harvardu poklesl počet profesorek s definitivou (pracovní poměr, který je prakticky nevypověditelný) z 36 % na 13 %. V roce 2004 byly pouze čtyři z dvaatřiceti definitiv nabídnuty ženám.

259
Ti uvádějí, že 80 % lidí je jasně vyhraněných mužsky či žensky (gender sedí k pohlaví), 10 % je smíšených a 10 % opačných

Všechno, co byste měli vědět o mužích a ženách (česky 2015). Jedná se o digest knih Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách (1998), Proč muži lžou a ženy pláčou (2002) a Proč muži chtějí sex a ženy potřebují lásku (2009).

259
Jejich sociální bublinu a klientelu tvoří omezený typ lidí, kteří stereotypy naplňují, nebo se v nich chtějí vidět

Trochu podrobněji bude jejich přístupu věnována 16. kapitola o používání jazyka a poté 22. kapitola věnovaná párovému soužití a vadným terapeutickým radám.

260
Systematicky ono schéma „mýtu o Marsu a Venuši“, jež se zákeřně snaží převléct za vědu, popsala sociolingvistka Deborah Cameron v roce 2007

Deborah Cameron: Mýtus o Marsu a Venuši, česky 2017.

264
Překvapivě nebyl velký rozdíl ani v síle stisku ruky – 0,66 směrodatné odchylky, což je podobné třeba u agresivity

Z toho, že u mužů ve skutečnosti není agresivita výrazně větší než u žen, ale přesto páchají mnohem více násilných zločinů, si můžeme vyvodit, že to dělají čistě proto, že cítí, že jim to projde (což u znásilnění bohužel platí, jak ukazuje 2. kapitola), nebo očekávají, že se to od nich očekává (jako důkaz mužnosti, viz kapitolu 13) a nemají takové zábrany, jako mají ženy, jež jsou společností mnohem víc disciplinovány (viz kapitolu 11).

265
Kde vůbec je schovaný onen „nekorektní výzkum“

Uzlovy výzkumy, alespoň tak, jak je popisuje ve svých knihách, měly většinou tu podobu, že rozdal pár desítek nebo stovek dotazníků svým kolegům a kolegyním na nějaké domácí sexuologické konferenci a z jejich výsledků pak vyvozoval senzační závěry, například, že starší lékařky jsou méně ochotné předepisovat mladým dívkám antikoncepci. Podle Uzla je jediné možné vysvětlení, že starší ženy závidí mladším, že s nimi někdo chce mít sex. Tím bychom mohli otázku ohledně kvality Uzlových výzkumů považovat víceméně za zodpovězenou.

265
Saini však zmiňuje nejrozsáhlejší kolektivní výzkum z univerzity v Edinburghu z roku 2008 provedený na 11 tisících dětí, jenž nic takového neprokázal

Inferior: How Science Got Women Wrong – and the New Research That's Rewriting the Story, 2017 (česky Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách, 2018, Academia)

266
Další špičková neurovědkyně, izraelská profesorka Daphna Joel

https://www.youtube.com/watch?v=rYpDU040yzc (8. 10. 2012, TEDxJaffa – Daphna Joel – Are brains male or female?) Sumář jejích poznatků s názornou infografikou najdete v tomto TED talku.

272
Muži, kteří vykazovali aktivitu pouze v levé hemisféře, nebyli pomalejší ani méně přesní než ženy, jež vykazovaly aktivitu v obou hemisférách

Neuroreport, 9, 12, 24. srpna 1998, s. 2803-2807. Citováno dle Deborah Cameron, Mýtus o Marsu a Venuši, s. 144.

272
„Zastaví-li muž jedoucí autem, aby si přečetl silniční ukazatel, co udělá s rádiem? Ztiší ho!“

Zde jenom jeden příklad, jak Peasovi, kteří nejsou vědci ale jen obchodníci s pseudopsychologií, zpětně zmatečně působí na vědce. V časopise Vesmír v roce 2006 profesor neurofyziologie a biofyziky František Vyskočil s odvoláním na „pěkné knížky B. a A. Peasových“ rozepisuje rozdíly mezi muži a ženami na úrovni pěti smyslů i druhu přemýšlení. Ke sluchu píše: „Mužský mozek je však naprogramován tak, aby zachytil zvuky spojené s pohybem. Muže v jediné vteřině zcela probudí větvička narážející v noci zvenčí na okno. Je připraven bránit se proti možnému útoku, nikoliv tišit vrnící dítě, což ovšem neznamená, že to v případě nutnosti nemůže udělat. Jen ho to stojí víc přemáhání.“ (https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2006/cislo-7/rozdily-mezi-muzem-zenou.html, 13. 7. 2006) – Komické není jenom to, že pan profesor neví, že vrní hlavně kočky a že vrnění znamená být ve stavu naprosté spokojenosti a blaha, takže není potřeba nic a nikoho tišit. (Nejspíš to ale jako „správný muž“ nikdy nedělal a tímto to jenom dosvědčuje.) Celý článek se ale hlavně snaží hledat sociální projevy, které odpovídají určitým stereotypům (navíc svázaným s určitou generací a střední třídou) a nejde vlastně o biologii, i když se text tak tváří. Není ani od věci dodat, že František Vyskočil se dlouhodobě hlásil k sektě Svědků Jehovových.

272
Nelze ovšem vyloučit, že jde o osobní problém Alana Pease, tím by se vše vysvětlilo

Osobně mi to přijde absurdní, protože jsem zvyklý psát při poslouchání hudby a hudba mi mnohdy pomáhá se soustředit; můžu poslouchat podcast nebo online rádio puštěné nahlas a dívat se na video o něčem úplně jiném se ztlumeným zvukem (například trailery, sportovní záznamy, gameplay, mash-upy, virály nebo akční scény z filmů, co už znám); můžu číst jednoduchý článek v češtině či angličtině a zároveň slyšet, o čem mluví lidé ve vedlejší místnosti, a reagovat, pokud se hovor týká mě nebo něčeho, co mě zajímá; případně dokážu editovat text či dělat libovolnou lehce mechanickou práci s vyplňováním tabulek nebo klikáním na určité ikonky a vedle poslouchat a napůl oka sledovat puštěný film, který je pro mě nový a neznám dopředu jeho děj a dialogy (a zároveň ho nebudu muset recenzovat). A všechny tyto činnosti vidím provádět i některé jiné filmové a kulturní publicisty. „Nenormální“ mi naopak připadají lidé, kteří to neumějí, což pokládám v naší profesi za hendikep. Pozoruji, že to nezvládají spíš někteří starší lidé bez ohledu na to, zda jde o muže či ženy, a uvědomuji si, že jde zčásti o syndrom rozptýleného vědomí typického pro současnou těkavou dobu. U hluboké práce se, samozřejmě, chovám jinak, a na plné soustředění je potřeba odfiltrovat rušivé vlivy, někdy třeba i nepořádek ze stolu nebo zorného pole v pokoji, a temnota kinosálu je předpokladem intenzivního hlubokého zážitku. Mám problém psát, pokud slyším hlasy mluvící nebo zpívající česky, tam se mi začnou mísit slova a nedovedu se soustředit. Vyvozovat z toho něco o obecném fungování mužského mozku ale nehodlám.

273
V roce 2017 byl dokonce uveden celovečerní hraný film The Female Brain, kde je postava doktorky Julie, která vysvětluje fungování mozku přesně podle Louann Brizendine

Zajímavý paradox: film napsala, režírovala a hlavní roli v něm hraje stand-up komička Whitney Cummings, jež jinak proslula svou emancipovaností; vystupovala například jako první žena v arabských státech se samostatnou show a proslula hláškou: „Neznám žádnou ženu, které by kdy pomohlo, že spala s producentem. Kdyby to fungovalo, dělala bych to.“

273
Časopis Newsweek po premiéře snímku vydal článek, který s pomocí pěti špičkových neurovědkyň vyvrací základní nesmysly

https://www.newsweek.com/science-behind-female-brain-802319 (2. 10. 2018) Zpovídanými jsou již citované Gina Rippon, Daphna Joel a Cordelia Fine, dále neuroložka a endokrinoložka Sari van Anders a neurovědkyně Gillian Einstein.

275
„Koneckonců, jsme přece stejný druh“

Alina Tugend, "Engendering Sons". California (Winter 2014): 48-49.

275
Autoři studie, která vyšla v červnu 2021 v odborném časopise Neuroscience & Behavioral Reviews na základě analýzy všech studií za posledních třicet let (!) upozorňují, že společenské nerovnosti není možné zdůvodňovat odlišnou biologickou stavbou mozků

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763421000804 - Dump the “dimorphism”: Comprehensive synthesis of human brain studies reveals few male-female differences beyond size. Neuroscience & Biobehavioral Reviews. Volume 125, June 2021, Pages 667-697. Lise Eliot, Adnan Ahmed, Hiba Khan, Julie Patel.

276
Biologicky jsme stvořeni tak, abychom se navzájem doplňovali

Osobní sdělení pro Angelu Saini zaznamenané v citované knize.

278
Zdánlivé rozdíly mezi pohlavími mizí, když je necháte intenzivně několik hodin nebo dní provádět určitou činnost, což platí zvláště pro dovednosti v digitálním světě

How Important Is the Digital Divide? The Relation of Computer and Videogame Usage to Gender Differences in Mental Rotation Ability https://link.springer.com/article/10.1007/s11199-005-6765-0 Melissa S. Terlecki & Nora S. Newcombe. Sex Roles, volume 53, pages 433-441 (2005).

279
Více se s nimi pohazuje ve vzduchu nebo do nich ve hře šťoucháme a povzbuzujeme je v pohybu

Je pozoruhodné, že stejné příklady podněcování dětí uvádějí i esencialisté Alan a Barbara Peasovi, jenom dospívají (jako obvykle bez další argumentace) k tomu, že chování rodičů nemá vliv. Při čtení jejich knih si většinu času připadáte, že sledujete okázalé cvičení v ignoranci.

281
Pokud ženy uslyší, že v něčem nebudou dobré, potom v tom dobré nejsou

Jedná se o jeden z mnoha dokladů „sebenaplňujícího se proroctví“ neboli Thomasova teorému definovaného už ve 20. letech minulého století: Pokud je nějaká situace definovaná lidmi jako reálná, stává se reálnou ve svých důsledcích. Lidské chování reaguje nejen na objektivní charakteristiky situace, ale i na význam, jenž situace pro člověka má. Když člověk připíše situaci nějaký význam, jeho následné chování, případně důsledky tohoto chování, je vymezeno právě tímto připsaným významem. Pokud je například student přesvědčený, že zkoušku nezvládne, věnuje více času obavám a starostem než samotnému studiu. Předchozí neoprávněná úzkost se promění na oprávněný strach a je jasné, že student zkouškou opravdu neprojde. (Velký sociologický slovník. Karolinum, 1996)

281
Naopak obory, ve kterých respondenti více oceňovali pracovitost, měly vyšší zastoupení žen

https://science.sciencemag.org/content/347/6219/262 Expectations of brilliance underlie gender distributions across academic disciplines. Science. 16 Jan 2015, Vol 347, Issue 6219. pp. 262-265

282
Pro vysvětlení, že je to z biologických důvodů, je tu jen málo prostoru“, řekl jeden z autorů studie, profesor kognitivní psychologie Merim Bilalic, jenž se na výzkumy šachů a inteligence zaměřuje mnoho let
283
Příběh totiž při vší vypravěčské suverenitě působí, jako by šlo o konjunkturálně žádaný příběh o ženské emancipaci a právě reálný předobraz by mohl ospravedlnit jeho existenci

Minisérie, jež nyní přivedla mnoho dívek k hraní šachů, přitom vyvolala i skandál kvůli svému sexismu. V jedné scéně se totiž přímo odkazuje na žijící gruzínskou velmistryni Nonu Gaprindašvili, z níž udělají „Rusku“ a tvrdí o ní, že nikdy závodně nehrála proti mužům, ačkoli v reálu proti nim hrála. Gaprindašvili to považovala za „znevažující dezinformaci“ a v srpnu 2021 podala na Netflix žalobu. https://www.nytimes.com/2021/09/16/arts/television/queens-gambit-lawsuit.html

284
Vůbec nemůžeme předvídat, kam se druh homo sapiens bude vyvíjet dál

Na závěr kapitoly připojuji ještě relativizující poznámku k tomu, co doposud padlo. Ani zmiňovaná metastudie Lise Elliot není konečnou odpovědí, ostatně takto věda nefunguje. Každá vědecká práce se jen vystavuje další kritice a přezkoumání. Jenomže ony „esenciální rozdíly“ se už nikdy nestanou esenciálními. Zásadní, obří odlišnosti se stávají pouze „malými systematickými“ rozdíly. Dosud tu panovalo černobílé schematické dělení. Pokud relativizují už relativizující práce, o nichž mluví tato kapitola, výsledkem nikdy nebude návrat k původnímu stavu.
Zde uvádím pro zajímavost několik kritik Lise Elliot - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763421003948, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0149763421003900,
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9327177/https://journals.sagepub.com/doi/epub/10.1177/1747021820960707


17. Ženám do politiky nepomůžeme a baby sódit neumijó

17. Ženám do politiky nepomůžeme a baby sódit neumijó
316
Jistě, kdo by si dnes dovolil otevřeně klást ženám překážky?

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2057358-europoslanec-korwin-mikke-podle-ktereho-jsou-zeny-mene-inteligentni-dostal-trest Občas se najdou předpotopní exoti jako Janusz Korwin-Mikke, ale na ty se díváme spíš s údivem, z jakého sarkofágu vylezli. Polský europoslanec a bývalý neúspěšný kandidát na prezidenta v debatě o nerovnosti v odměňování žen a mužů v roce 2017 na půdě Europarlamentu prohlásil, že nižší platy žen pokládá za samozřejmé, „protože jsou slabší, menší a méně inteligentní“. V minulosti na sebe upozornil řadou rasistických, antisemitských a antifeministických poznámek. Již v roce 2015 ho parlament potrestal za hajlování v zasedacím sále, v roce 2016 pak za hanlivé výroky vůči migrantům, jež označil za lidský odpad. Za stupidní výrok o ženách mu pak byly odebrány poslanecké náhrady, mandát mu skončil v roce 2018. Dříve proslul odporem k paralympiádě, podle něj by se „lidé neměli v televizi dívat na mrzáky“. Je opravdu štěstí, že se na tohoto duševního mrzáka už dívat nemusíme.

316
Těžko říct, co si vlastně z období socialismu pamatoval, ale nechme to být

Jediné pozice, jež se zdůrazňovaly, byly traktoristky a řidičky autobusů – byla to poměrně prestižní povolání, dobře viditelná a symbolicky významná, protože ženy najednou řídily stroj, měly volant v ruce, určovaly směr a tempo, dívaly se na svět svrchu; šlo hlavně o propagandistický efekt, nikoli reálnou užitečnost. Přesné kvóty ale neexistovaly a rozhodně nešlo ani vzdáleně o vyrovnané zastoupení. Viz knihu O ženské práci (Marie Bahenská, 2014, AVČR).

316
Statistiky jsou z roku 2004, v posledních letech se však příliš nemění

Ne, že by to byla chyba a že by Radim Uzel mohl předvídat vývoj, ale zastoupení se, pochopitelně, mění. V Dánsku zastoupení žen v parlamentu za necelou dekádu (tedy v roce 2021) vzrostlo skoro o 3 % (39,7 %), ve Švédsku o 5 % (47 %), v Nizozemí o více než 6 % (39,3 %) a v Norsku o 9 % (45 %).

320
Různé feministické texty zdůrazňují, že nemyslitelnost žen v politice je dána už prvotním symbolickým rozdělením reality na veřejnou (mužskou) sféru a soukromou (ženskou) sféru

Jean Bethke Elshtain: Veřejný muž, soukromá žena. Ženy ve společenském a politickém myšlení. Orig 1981. Česky 1999, ISE – Institut pro středoevropskou kulturu a politiku.

321
Moc i uplatňování práva by neměly jednosměrně proudit od lékařů k matkám

https://a2larm.cz/2016/08/kojeni-neni-alternativni/ (16. 8. 2021, Apolena Rychlíková) Osobně laděný text popisuje mimo jiné i to, že kojení není nijak přirozená činnost, kterou ovládají ženy intuitivně a automaticky, ale jde o poměrně složitou dovednost, která je komplikovaná i tím, že každá žena a každé její dítě jsou jiné. Kojení skutečně není jen přiložení dítěte k prsu. Je to otázka vědět kdy, jak, kolik, jaký typ mléka teče z které části prsou apod. Navíc, kojení se dlouhodobě stalo doménou (převážně mužských) expertů, kteří ženám říkají, jak mají správně kojit, přičemž na tom, co je „správně“, se neshodne řada lidí.

322
Dlouhodobě toto téma v českém prostředí zkoumala politoložka Jana Smiggels Kavková a výsledky své práce zveřejňovala průběžně na webové stránce neziskové organizace Fórum 50 %

https://padesatprocent.cz/cz/podpora/argumenty-pro-vyvazene-zastoupeni/10-nejcastejsich-mytu-o-ne-ucasti-zen-v-politice Přebírám text z webu jen v trochu zkráceném znění a doplňuji pár svých vět. Toto překlopení dělám i proto, aby bylo vidět, že feministické aktivistky ve skutečnosti používají velmi mírný, neradikální jazyk hledající konsensus. Dále volně vycházím z textů téže autorky: https://hn.cz/c1-62475000-8-duvodu-proti-kvotam (7. 7. 2014), https://hn.cz/c1-62576390-kvoty-ano (30. 7. 2014) a https://hn.cz/c1-61407570-co-neskutecne-skodi-zenam-aneb-zase-ty-kvoty (9. 1. 2015).

324
„Mužské“ chování ženy přebírají tehdy, pokud jejich zastoupení nepřesahuje kritickou hranici 30 %

Rosabeth Moss Kanter (1977): Some Effects of Proportions on Group Life: skewed sex ratios and responses to token women. American Journal of Sociology, 82 (5), 965-90. Americká socioložka a ekonomka se zabývá oblastí obchodních strategií a vzdělávání. Věnuje se managmentu, organizační změně a inovaci. Patří mezi nejvlivnější myslitelky v oblasti byznysu.

326
Vysvětlení, o jaké životní zkušenosti jde, nabízela třeba nadstranická iniciativa Zakroužkuj ženu

www.zakrouzkujzenu.czhttps://www.facebook.com/zakrouzkujzenu/ Pro úplnost bych měl dodat, že mě iniciativa oslovila jako jednoho z ambasadorů, vystupoval jsem pro ni v propagačním spotu a podílel se jednorázově i na kontaktní kampani.

326
Která působila před parlamentními volbami v roce 2021

Ke kroužkování žen už dříve vybízelo i zmiňované Fórum 50 %.

327
V politice je zase přebytek neschopných mužů, kteří si své posty udržují nekonečně dlouho

https://ideas.ted.com/why-do-so-many-incompetent-men-become-leaders-and-what-can-we-do-about-it/ Na toto téma je vhodná přednáška psychologa Tomase Chamorro-Premuzica o kultu charismatických lídrů, již často vykazují narcistickou poruchu osobnosti. Jednou z cest je předefinovat, co považujeme za dobré vlastnosti lídrů, a také „přestat věřit svým instinktům“. (9. 1. 2020)

328
Vždyť nemusí být nejlepší

V následných dvou odstavcích využívám argumentaci regionálního politika Matěje Hollana.

330
Ale to už tak nějak ke stylu konzervativců, kteří se opájejí cvakáním zásobníků policejních pušek, patří

1. června 1998 v Lidových novinách Roman Joch uveřejnil reakci na pouliční nepokoje při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, jíž zůstal navždy zapsán v srdci mnohých lidí: „Ekologicky uvědomělá a anarchistická mládež, jež řádila a rabovala, má plná ústa tolerance a svobody. Ve skutečnosti je však velice netolerantní a nerespektuje svobodu ostatních. Místo výzev k rozchodu měla ona pošahaná mládež uslyšet jiný zvuk. Zvuk nabíjení policejních pušek.“ Ano, milé děti, před šestadvaceti lety bylo možné, aby celostátní noviny otiskly komentář, kde autor vyzývá ke střílení do demonstrujících (a nechtějme relativizovat, že cvaknutí zásobníku neimplikuje následnou střelbu), a tentýž autor se pak stal poradcem premiéra v otázce lidských práv. Taková to byla doba! https://radiozurnal.rozhlas.cz/roman-joch-reditel-obcanskeho-institutu-6330489

332
Takovou formulaci obsahuje mimo jiné i český antidiskriminační zákon

Základní principy výběru jsou tyto: Výběr na kvótní místo se děje pomocí prokázané kvalifikace pro danou pozici. Ve skupině, která je žádoucí (a chybějící) na dané místo, probíhá výběrové řízení stejně jako na místa ostatní. Jen je omezeno na specifickou skupinu. Pokud nikdo z dané skupiny kvalifikační předpoklady nesplní či se nikdo nepřihlásí, místo obsazeno není. Pak je na dané organizaci, aby si stanovila další postup – obsadí místo jinými kandidáty z majority, nechá neobsazené atd. Například by měla odspodu připravovat ženy pro vedení vhodnými podmínkami, motivovat pro příležitosti, kterých využívají pouze muži, tím vytvářet zásobník možných kandidátek. Říká se tomu talent pool.

333
Jana Smiggels Kavková k tomu dodává

Stejný zdroj jako 32

335
Rozdílný věk, třídní příslušnost, barva pleti, druh vzdělání nebo zázemí přirozeně přináší střet různých pohledů nutně vedoucích ke kompromisům uspokojujícím do jisté míry všechny zúčastněné

https://hbr.org/2016/11/why-diverse-teams-are-smarter 4. 11. 2016 – text uvádí dva základní výzkumy, jeden na 366 firmách a druhý na 2400 firmách; pozitivní rozdíly v různých oblastech mezi vyrovnaně smíšenými týmy a převážně mužskými týmy byly 15 – 35 % ve prospěch smíšených. Dalších šest studií citovaných v článku se pak zabývá podrobnějšími tématy, jak přesně odlišné týmy jednají. Nutno podotknout, že tu nejde o žádnou „ideologickou feministickou agendu“, ale o velmi tvrdé byznysové údaje založené na kritériích jasné efektivity.

327
Ale dle výsledků studií jsou pak v systému kvót voleni i kvalitnější mužští kandidáti

Baltrunaite, Bello, Casarico a Profeta 2014, Itálie; Besley et al. 2017, Švédsko. https://faculty.unibocconi.eu/paolaprofeta/

327
Výzkumů na toto téma bylo provedeno hodně
340
Jsou to právě kooperativně založení jedinci, jejichž působení mělo nakonec největší dopad na rozvoj společnosti

Popis knihy přiznaně přebírám ze záložky bez úprav

341
Týdeník The Economist v březnu 2023 aktualizoval Index skleněného stropu, který měří roli a vliv žen na pracovním trhu v zemích OECD

https://www.economist.com/graphic-detail/glass-ceiling-index - Jsme mezi Německem a Holandskem, což zase nezní tak špatně, jenomže to vypovídá i o tom, že ani tyto země nejsou nijak zvlášť progresivní, přestože se o nich tak často mluví.

344
Debata je otevřená tomu, „jak to provést“

Na adrese https://padesatprocent.cz/cz/ke-stazeni/nase-publikace jsou volně ke stažení publikace Hlavou proti zdi aneb Jak na prosazování genderové rovnosti v ČR (36 stran) a Tipy, jak podpořit ženy v politických stranách na komunální úrovni (43 s.) či Více žen – jiná politika (52 s.).

344
Evropské firmy obchodovatelné na burze by měly mít od roku 2026 ve svém vedení alespoň 40 % žen

https://echo24.cz/a/SpysJ/tretina-zen-ve-vedeni-firem-kvoty-maji-v-eu-platit-od-roku-2026
8. června 2022) Europoslanci chtěli do návrhu prosadit postihy pro firmy nesplňující tento požadavek, avšak po nesouhlasu některých států bude tato otázka výhradně pravomocí orgánů unijních zemí. Shodu musí ještě formálně potvrdit plénum Europarlamentu a ministři členských států.

346
Kolikrát jsme viděli filmy podle skutečných případů, kdy soudci nezvládají být nestranní, ale jsou vysoce popudliví

Naposledy na tom stálo třeba soudní drama The Trial of Chicago 7 (2020) na Netflixu, jež získalo šest nominací na Oscara, včetně scénáře Aarona Sorkina. Soudce Julius Hoffman zde nedokázal jednat s obžalovanými politickými aktivisty věcně, neustále je přerušoval, a dokonce je nechával i fyzicky spoutávat a umlčovat přímo v soudní síni. Mluvíme o 70. letech 20. století…

348
Máme tu i novější mozkový systém, který nám umožňuje pomalé analytické myšlení

Daniel Kahneman: Myšlení rychlé a pomalé. Česky 2012.