Kniha 2 02 Datový horor


13. Hadi, kteří otrávili sami sebe

13. Hadi, kteří otrávili sami sebe
190
„Co nepoznali kulturu“

Český kritik F. X. Šalda takto definoval primitivy v moderní společnosti: „Přírodu ztratili, kultury nedošli“.

190
Inteligentní vtipy o sexu můžou být dokonce antisexistické, protože můžou zesměšňovat stereotypní postupy a očekávání

Tato studie provedená opakovaně na dvou velkých vzorcích lidí odhaluje, že muži a ženy, kteří jsou vystaveni humoru, jenž je podvratný vůči sexismu, mají potom tendenci se více podílet na kolektivních akcích za rovnost mužů a žen. Jinými slovy, pokud je pro vás sexismus zesměšněn, nebojíte se proti němu stavět i v reálných situacích. Joking for Gender Equality: Subversive Humor Against Sexism Motivates Collective Action in Men and Women with Weaker Feminist Identity. Andrés R. Riquelme, Hugo Carretero Dios, Jesús L. Megías & Mónica Romero-Sánchez, Sex Roles č. 84, s. 1–13 (2021) https://link.springer.com/article/10.1007/s11199-020-01154-w (4. 5. 2020)

191
„Kolísající libido v průběhu menstruačního cyklu“

https://www.livescience.com/1409-fertile-women-prefer-manly-men.html (12. 4. 2007) Mainstreamová média v různých obměnách citují studie, podle nich „ženy preferují macho typy mužů“. Toto kritérium je přitom na více úrovních zpochybnitelné. Citovaný článek třeba za macho typ označuje herce Brada Pitta, jindy zase Toma Hardyho, kteří jsou ve svých rolích neuvěřitelně proměnliví, mají za sebou i vyloženě romantické a citlivé úlohy, hrají i různé chcípáky, blbečky, ošklivce a blázny; Pitt v posledních letech chodí po červeném koberci v sukni a Hardy se vyznal ze své bisexuální zkušenosti. Navíc výsledky dotyčného výzkumu rozhodně netvrdí, že ženy preferují macho typy stále. Jednak popisují různé fáze menstruačního cyklu, jednak mluví o vlivu hormonální antikoncepce. Krom toho existují i studie, které ukazují, že mnohé ženy dávají přednost jemnějším typům mužů a jako životní partnery si většinou nevybírají „bad boye“. https://www.psychologytoday.com/us/blog/attraction-evolved/201712/why-certain-women-prefer-man-whos-more-feminine (6. 12. 2017) Ironií je, že Tom Hardy nerad chodí do veřejných posiloven, protože je mu nepříjemná machistická atmosféra, a dokonce své hrozivé hřmotné figury jako jsou Bronson nebo Bane z Batmana a další ztvárňuje tak, že napodobuje muže, jichž se sám bojí. „Necítím se moc mužně,“ prohlásil v časopise Esquire, kde rovněž řekl, že když je ve vzduchu příliš mnoho testosteronu, tak se cítí slabý. https://www.esquire.com/entertainment/movies/interviews/a32854/tom-hardy-interview-photos-0514/ (22. 4. 2014)

194
Jsou to ti, co věří na mýtus alfa mužů

Ve většině případů nestačí jenom popisy, ale pomáhají videomateriály, např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=UPEkDPqVmxM (The weird world of Alpha male, 29. 6. 2022)

194
Homofobie a transfobie

Reakcí na rozmanitost sexuálních identit a orientací se stalo pojetí tzv. super straight mužů. Tedy těch, kteří nejenže jsou heterosexuální, ale údajně (zcela vymyšleně) se podle svých slov orientují pouze na „přirozené původní ženy“, takže nedokážou vystát existenci transgender žen. Svou vybájenou super straight orientaci však využívají k tomu, aby jejich odmítání trans žen nesmělo být považováno za transfobii, ale za přirozený projev jejich sexuality. Oni tedy nediskriminují nikoho (nemohou si pomoci, mají to biologicky dáno), ale sami jsou za svou orientaci diskriminovaní. Tento rétorický trik vymyslel v roce 2021 tiktoker s přezdívkou Kyle Royce.

194
Tito muži nemají ženy ve skutečnosti rádi a netráví s nimi čas, většinou se pohybují osamoceně ve své „manosféře“
194
„Matrixovsky“ probuzení antifeministé, kteří vidí ve feminismu lež a utlačovatelskou nadvládu a rozvíjejí kolem toho bizarní pseudofilosofické teorie
195
Incelský světonázor je vystaven na tom, že ve skutečnosti neexistuje žádná diskriminace žen, a ženy ovládají nikoli výrobní, ale sexuální prostředky, skrze něž se dostanou kamkoli

Druhý výrazný zdroj (kromě již citovaných knih a článků) je facebookový status Marie Lockhart Michlové nazvaný Do hlubin incelova srdce. Autorka dle svých slov strávila mnoho dní na incelovských diskusních fórech a vydestilovala z nich základ jejich ideologie a terminologie. V následujících odstavcích využívám části jejích formulací. https://www.facebook.com/photo/?fbid=10233042297546138&set=a.1233766450813 (3. 9. 2023)

197
„Byl rozzlobený na boha, protože ho ženy odmítaly. (…) Když se ženy stanou vzácnými, muži se stanou násilnými.“

https://macleans.ca/opinion/the-context-of-jordan-petersons-thoughts-on-enforced-monogamy/ (25. 5. 2018) Můžeme se dohadovat, jestli je Peterson dezinterpretován tak jako Nietzsche nacisty nebo Marx bolševiky, a jestli ho více dezinterpretují incelové, co se k němu hlásí, nebo Petersonovi odpůrci, jimž se zajídá jeho obhajoba patriarchálních pořádků. Problém zůstává stále tentýž: Peterson se nikdy významně veřejně nevymezil proti tomu, jak si jej incelové přisvojují. Citovaný text dokazuje, že Petersonovy výroky nejsou vytrhávané z kontextu, ale naopak větší kontext ukáže, že jeho myšlení je ještě mnohem temnější.

198
„Slabost, závislost, zbytečnou náklonnost a vyjevuje svou nižší hodnotu“

https://www.boredpanda.com/man-leaning-in-meaning/https://twitter.com/alpharivelino. Účet byl založený v roce 2010, radikalizoval se později, ale nejsou u něj jasné náznaky, že se jedná o parodii. Navíc po dvou letech působení měl vliv na to, že britský tabloid Daily Mail přistoupil na jeho „pravidla hry“ a začal uveřejňovat „fotoanalýzy“, jak se jednotlivé páry showbyznysu a politiky k sobě naklánějí. Z internetového memu se stal nástroj mainstreamové žurnalistiky a „odhalování pravdy o vztazích“. https://twitter.com/alpharivelino/status/1593657366465093645 (18. 11. 2022)

200
Svým způsobem fascinující je, že o Tateovi není třeba nic dalšího psát, protože je osobnostně a myšlenkově zcela nezajímavý

Pokud máte přece jen zájem, zde jeho větší portrét v češtině: https://refresher.cz/143262-Chces-byt-alfa-jako-Andrew-Tate-Prinasime-ti-jeho-prvni-kompletni-profil-v-Cesku (28. 8. 2023) a vyzpovídání jeho fanoušků: https://refresher.cz/144172--Bral-jsem-ho-jako-Havla-ktery-mluvi-pravdu-a-vladnouci-moc-se-ho-chce-zbavit-Vyzpovidali-jsme-ceske-fanousky-Andrewa-Tatea (11. 9. 2023). Vynikající je i roast od profesora sportovní vědy Mika Israetela, z nějž plyne, že chvastoun Tate ve skutečnosti nemá ani základní znalosti o tréninku a jeho fyzička nestojí za moc https://www.youtube.com/watch?v=U7T2puomQgs.

200
Takže bychom na jejich chování měli vidět i něco dobrého

V českém prostředí se o to na stránce MindTuber pokouší autor Jan Doseděl, jenž zároveň zůstává v podivné anonymitě (https://mindtuber.cz/o-blogu/ či https://medium.seznam.cz/clanek/jan-dosedel-red-pill-subkultura-muzstvi-53300, 23. 3. 2024). Autor o sobě a svém vzdělání nesděluje vůbec nic a zdá se, že chce vybudovat jakousi lepší, méně nenávistnou verzi Red Pillu; ostatně zpočátku byl jeho nadšeným „studentem“. Smysl jeho jednání je obecně dost unikavý, protože jeho texty jsou přese snahu o korektnost a komplexnost plné prázdných frází, vyhýbání se konkrétním příkladům a stále velice slabé sebekritičnosti. S pojmem „krize mužství“ se tu operuje jako s daným faktem, aniž by bylo zdůrazněno, že je způsobena především nepřizpůsobivostí těch mužů, kteří ji pociťují, a mohli by se jí snadno vyhnout, pokud by přestali být čuráci, tj. začali méně řešit sebe a více mluvili s druhými.

202
Právě tímto se omlouvá i násilí, jež muži páchají na ženách – zatímco ona „provokovala“ nebo se „chovala nesnesitelně“, on má právo ji umravnit

Jedním z mnoha příkladů může být třeba chování mužů při sledování fotbalu. Studie vědců z Lancaster University z roku 2014 ukazuje, že počet nahlášených incidentů domácího násilí stoupl během tří mistrovství světa ve fotbale o 26 %, když anglický národní tým vyhrál nebo remizoval, a o 38 %, když prohrál. Znamenalo by to, že fanoušci si při prohře vybili frustraci. Fotbal je ale spouštěčem domácího násilí evidentně vždy. Další výzkum realizovali vědci z London School of Economics, kteří vycházeli z obšírného vzorku dat (více než 520 tisíc incidentů domácího násilí nahlášených policii mezi lety 2012 a 2019 společně s informacemi o 780 zápasech). Vědci propojili výsledky zápasů s daty o tom, jak se na ně sázelo, a podle toho je rozdělili do kategorií „překvapivá prohra“, „očekávaná prohra“, „těsná prohra“, „překvapivé vítězství“, „očekávané vítězství“ a „těsné vítězství“. Následně zjistili, že překvapivá prohra, jež by měla fanoušky nejvíce vyvádět z míry, nezpůsobila víc případů domácího násilí než ostatní kategorie. Muži jsou zvyklí mlátit ženy po fotbale stále. Dalším důležitým zjištěním pak bylo, že útoky se nejčastěji neudály těsně po zápasech, kdy by se daly předpokládat nejvyšší emoce. Naopak nejvíc z nich se stalo v době mezi deseti až dvanácti hodinami po začátku zápasu, čili jde o případy pomalu kumulovaného napětí. Mužská zábava je tedy zdrojem ženského utrpení, ženy se stávají hromosvody nejen vzteku a frustrace, ale i euforie. Hra najednou není hrou, přestoupení hranic se děje jednosměrně od silnějších ke slabším. Zdroje: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/domaci-nasili-fotbal-euro-2020-velka-britanie_2107132100_kro (13. 6. 2021), https://www.lancaster.ac.uk/news/articles/2014/world-cup-football-is-a-risk-factor-for-domestic-violence/ (11. 6. 2014) a https://www.lse.ac.uk/News/Latest-news-from-LSE/2021/f-June-21/Alcohol-not-emotions-responsible-for-domestic-abuse-rise-after-football-matches (27. 6. 2021)

203
Různé studie ukazují, že muži, kteří mají největší potřebu zdůrazňovat svou „mužnost“, mají o polovinu menší tendenci vyhledávat preventivní lékařskou péči než ti, kteří mají ze své mužské identity menší úzkost

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21490311/ "Macho men" and preventive health care: implications for older men in different social classes; Kristen W Springer, Dawne M Mouzon, 2011.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6142169/ Masculinity, Social Connectedness, and Mental Health: Men’s Diverse Patterns of Practice; Sarah K. McKenzie, Sunny Collings, Gabrielle Jenkin, Jo River, 2018.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24479947/ Masculinity, alexithymia, and fear of intimacy as predictors of UK men's attitudes towards seeking professional psychological help; Luke Sullivan, Paul M Camic, June S L Brown, 2015.

205
Uspět v práci či zabezpečovat rodinu

Kupers, Terry A. (June 2005). "Toxic masculinity as a barrier to mental health treatment in prison". Journal of Clinical Psychology. 61 (6): 713–724.

207
Stránka Individual Difference Research Labs, zabývající se testováním typů osobností, přišla i s interaktivním online testem toxické maskulinity

https://www.idrlabs.com/toxic-masculinity/test.php Heilman, B., Barker, G., and Harrison, A. (2017). The Man Box: A Study on Being a Young Man in the US, UK, and Mexico. Washington, DC and London: Promundo-US and Unilever. Kant, L., Skogstad, A., Torsheim, T., & Einarsen, S. (2013). Beware the angry leader: Trait anger and trait anxiety as predictors of petty tyranny. The Leadership Quarterly, 24(1), 106–124. Lee, K., Ashton, M. C., Wiltshire, J., Bourdage, J. S., Visser, B. A., & Gallucci, A. (2013). Sex, power, and money: Prediction from the Dark Triad and Honesty–Humility. European Journal of Personality, 27(2), 169–184.

210
Všechny jeho produkty v koupelně musí mít nápis „men“, aby nebyl ve svých očích za buzeranta

Snaha výrobců mužské kosmetiky vede ke komickým efektům, kdy ženy například u sprchových gelů vědí, jakou mají produkty vůni – broskev, kokosové mléko, limetka apod. U mužské kosmetiky sprchové gely mají jen abstraktní pojmenování – „síla“, „výkon“, „energie“, „dravost“, „probuzení“ nebo „sport“, a tudíž nikdo neví, jak fakticky produkt voní. Jde o dokonalou mytologii, jak ji popisuje sémiotik Roland Barthes, kdy komerční produkty nemají pro zákazníky žádné reálné vlastnosti, ale pouze neurčité magické schopnosti. Muži jako by nesměli mít kontakt s reálnými vůněmi ani jejich znalost, protože by tato vazba k rostlinám a schopnost jemného rozlišování znevažovala jejich mužnost. Rostliny a byliny jsou pro ženy, muž pouze vše drtí svou silou a energií.

210
Australští sociologové a socioložka George Van Doorn, Jacob Dye a Ma Regina de Gracia zkoumali muže mezi 18 až 61 lety a zjistili, že neexistuje korelace mezi tím, jaký měli nebo mají vztah s otcem nebo matkou, a tím, zda vyznávají hodnoty toxické/hegemonické maskulinity
211
Americký sociolog Cliff Leek dělal podobnou studii v roce 2020, jež vyšla v časopise Sex Roles

https://link.springer.com/article/10.1007/s11199-020-01131-3 (Warning: Hegemonic Masculinity May Not Matter as Much as You Think for Confidant Patterns among Older Men. Celeste Campos-Castillo, stef m. shuster, Sarah M. Groh & Denise L. Anthony. Sex Roles volume 83, pages 609–621 (7. 3. 2020).

213
Odpor ke střídmosti a udržitelnosti je vede i k záměrně větší spotřebě masa a k příklonu k dietám, které jsou vystavěné výhradně na mase (carnivore diet) nebo na syrovém mase, syrových orgánech a syrových vejcích (raw diet), jako jasné ideové opozici k popularitě veganství
213
Vzápětí prosáklo na veřejnost i to, že jeho hlavní chlouba, obří, neskutečně symetrický six-pack je výsledkem speciální chirurgické procedury
215
Právě pomocí těchto znaků definoval tzv. věčný ur-fašismus slavný italský učenec a spisovatel Umberto Eco

https://denikreferendum.cz/clanek/22485-umberto-eco---vecny-fasismus (6. 3. 2016) - Ecova definice je mnohem širší a obsahuje 14 bodů; jsem si vědom, že debaty o kořenech a podobách fašismu jsou komplikované. Jakmile se ale začne odmítat modernismus a začne mluvit o slabých mužích a vzývat síla mužů minulosti, můžeme si být jisti, že autoři těchto výroků navazují na tradice fašismu.

216
Testosteron je zde pouhým zaříkávadlem

Hloupost tohoto přístupu si uvědomují třeba i autoři stránky o posilování, nazvané příznačně Testosteron Nation (T-Nation.com). Mezi cvičebními programy a články o výživě i dopingu se zde běžně objevují i články o tom, že ženy mají být fyzicky silné, že součástí etikety je nezírat a nebalit ženy v posilovnách, ani jim zbytečně neradit, jak mají cvičit, neposmívat se hubeným a tlustým lidem, a naopak oceňovat, že se sebou chtějí něco dělat. Šéfredaktor magazínu napsal i dva tyto články o toxické maskulinitě: https://forums.t-nation.com/t/a-scientific-look-at-toxic-masculinity/279067 (září 2022) a https://forums.t-nation.com/t/what-passes-for-masculinity-is-stupid/279065 (září 2022).

216
Silného muže, který je silný pro druhé, aby druhé chránil, ne aby si pečlivě budoval zdání tvrdosti
220
Jak dokazují i výzkumy, vede to i k výrazně většímu duševnímu nepohodlí u žen a obecně k horšímu fungování ve společnosti

https://link.springer.com/article/10.1007/s11199-009-9611-y Internalized Misogyny as a Moderator of the Link between Sexist Events and Women’s Psychological Distress. Dawn M. Szymanski, Arpana Gupta, Erika R. Carr, Destin Stewart. Sex Roles, č. 61, (2009). https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1474&context=honors Young Women's Sexist Beliefs and Internalized Misogyny: Links with Psychosocial and Relational Functioning and Sociopolitical Behavior. Audrianna Dehlin, Utah State University, 2018.

223
Občas se vyskytnou výčty jakéhosi „druhotného sexismu“

Opakuji a rozvíjím zde poznámku pod čarou z kapitoly 11. Působilo by neúplně, kdybych se tomuto tématu v této kapitole vyhnul.

224
Všímám si stále silnějších reakcí, že „potřebujeme návrat mužnosti“

Pomineme-li již zmíněné osoby, jejichž přístup je většinou neseriózní, marketingový a má rysy kultu, najdeme i autory, kteří svou agendu myslí vážně, např. švýcarský profesor politické sociologie Walter Hollstein (https://www.pritomnost.cz/2022/07/11/obnoveni-muznosti/ (1. 7. 2022), jenž od roku 1990 vydal osm knih na téma „život mužů v moderním světě“, či v kapitole 9 citovaný britský autor Richard V. Reeves s knihou Of Boys and Men: Why the Modern Male Is Struggling, Why It Matters, and What to Do about It.


15. Modré mužské mozky a růžové ženské mozky

15. Modré mužské mozky a růžové ženské mozky
256
Žádná z publikací Radima Uzla není ve všeobecně uznávaných databázích vědeckých prací (Scopus, Web of Science, PubMed)

Pro úplnost, jediný Scopus obsahuje jeho kratičké články na téma antikoncepce s několika spoluautory, ale žádný výzkum na téma rozdělení péče u mužů a žen. Od roku 1992 do roku 2006 má Radim Uzel pouhých 10 záznamů s mizivým množstvím 26 citací v jiných pracích. Radim Uzel o svých „výzkumech“ skutečně píše ve svých popularizačních knihách tak, jak to zde cituji, neupírám mu žádný kontext. Nikdy nedatuje, nikdy nezdrojuje, ani nejmenuje název výzkumu, ani spoluautory a spoluautorky.

256
Jsou sice častěji nemocné, ale umírají později

I tady je spousta faktorů sociálních. Ženy například bývají častěji nemocné i proto, že tráví více času s dětmi, které jsou často nemocné, protože jejich imunitní systém se teprve vyvíjí (tím se ovšem nakonec zpětně posiluje imunitní systém žen). Ženy jsou navyklé se zdravěji stravovat, protože je na ně vyvíjen větší nátlak „dobře vypadat“, méně kouří a pijí alkohol, protože je to pro ně společensky více vhodné, a sekundárním efektem pak je, že žijí déle. Stejně tak jsou navyklejší více řešit své duševní zdraví, protože svěřování se a rozebírání sebe sama u nich není nahlíženo jako druh slabosti. Kultura ženy i výrazně méně podněcuje riskovat a předvádět se, viz kapitoly 11, 12 a 13.

257
Co je tedy tím svatým grálem biologických esencialistů? Teorie cambridgeského profesora psychologie Simona Barona-Cohena, že muži mají sklony k systematizaci (racionalitě) a ženy k empatizaci (emocionalitě)
257
Simon Baron-Cohen

Pokud nemůžete vydržet nedočkavostí, tak ano, je to o třináct let starší bratranec komika Sachy Barona-Cohena, jenž zase na Cambridgi studoval historii.

258
Přitom jak se ukázalo, šlo o Summersův osobní způsob vedení a rozhodování, komu prodlouží smlouvu

https://www.theguardian.com/science/2005/jan/18/educationsgendergap.genderissues Why women are poor at science by Harvard president (18. 2. 2005). Za Summersovy vlády na Harvardu poklesl počet profesorek s definitivou (pracovní poměr, který je prakticky nevypověditelný) z 36 % na 13 %. V roce 2004 byly pouze čtyři z dvaatřiceti definitiv nabídnuty ženám.

259
Ti uvádějí, že 80 % lidí je jasně vyhraněných mužsky či žensky (gender sedí k pohlaví), 10 % je smíšených a 10 % opačných

Všechno, co byste měli vědět o mužích a ženách (česky 2015). Jedná se o digest knih Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách (1998), Proč muži lžou a ženy pláčou (2002) a Proč muži chtějí sex a ženy potřebují lásku (2009).

259
Jejich sociální bublinu a klientelu tvoří omezený typ lidí, kteří stereotypy naplňují, nebo se v nich chtějí vidět

Trochu podrobněji bude jejich přístupu věnována 16. kapitola o používání jazyka a poté 22. kapitola věnovaná párovému soužití a vadným terapeutickým radám.

260
Systematicky ono schéma „mýtu o Marsu a Venuši“, jež se zákeřně snaží převléct za vědu, popsala sociolingvistka Deborah Cameron v roce 2007

Deborah Cameron: Mýtus o Marsu a Venuši, česky 2017.

264
Překvapivě nebyl velký rozdíl ani v síle stisku ruky – 0,66 směrodatné odchylky, což je podobné třeba u agresivity

Z toho, že u mužů ve skutečnosti není agresivita výrazně větší než u žen, ale přesto páchají mnohem více násilných zločinů, si můžeme vyvodit, že to dělají čistě proto, že cítí, že jim to projde (což u znásilnění bohužel platí, jak ukazuje 2. kapitola), nebo očekávají, že se to od nich očekává (jako důkaz mužnosti, viz kapitolu 13) a nemají takové zábrany, jako mají ženy, jež jsou společností mnohem víc disciplinovány (viz kapitolu 11).

265
Kde vůbec je schovaný onen „nekorektní výzkum“

Uzlovy výzkumy, alespoň tak, jak je popisuje ve svých knihách, měly většinou tu podobu, že rozdal pár desítek nebo stovek dotazníků svým kolegům a kolegyním na nějaké domácí sexuologické konferenci a z jejich výsledků pak vyvozoval senzační závěry, například, že starší lékařky jsou méně ochotné předepisovat mladým dívkám antikoncepci. Podle Uzla je jediné možné vysvětlení, že starší ženy závidí mladším, že s nimi někdo chce mít sex. Tím bychom mohli otázku ohledně kvality Uzlových výzkumů považovat víceméně za zodpovězenou.

265
Saini však zmiňuje nejrozsáhlejší kolektivní výzkum z univerzity v Edinburghu z roku 2008 provedený na 11 tisících dětí, jenž nic takového neprokázal

Inferior: How Science Got Women Wrong – and the New Research That's Rewriting the Story, 2017 (česky Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách, 2018, Academia)

266
Další špičková neurovědkyně, izraelská profesorka Daphna Joel

https://www.youtube.com/watch?v=rYpDU040yzc (8. 10. 2012, TEDxJaffa – Daphna Joel – Are brains male or female?) Sumář jejích poznatků s názornou infografikou najdete v tomto TED talku.

272
Muži, kteří vykazovali aktivitu pouze v levé hemisféře, nebyli pomalejší ani méně přesní než ženy, jež vykazovaly aktivitu v obou hemisférách

Neuroreport, 9, 12, 24. srpna 1998, s. 2803-2807. Citováno dle Deborah Cameron, Mýtus o Marsu a Venuši, s. 144.

272
„Zastaví-li muž jedoucí autem, aby si přečetl silniční ukazatel, co udělá s rádiem? Ztiší ho!“

Zde jenom jeden příklad, jak Peasovi, kteří nejsou vědci ale jen obchodníci s pseudopsychologií, zpětně zmatečně působí na vědce. V časopise Vesmír v roce 2006 profesor neurofyziologie a biofyziky František Vyskočil s odvoláním na „pěkné knížky B. a A. Peasových“ rozepisuje rozdíly mezi muži a ženami na úrovni pěti smyslů i druhu přemýšlení. Ke sluchu píše: „Mužský mozek je však naprogramován tak, aby zachytil zvuky spojené s pohybem. Muže v jediné vteřině zcela probudí větvička narážející v noci zvenčí na okno. Je připraven bránit se proti možnému útoku, nikoliv tišit vrnící dítě, což ovšem neznamená, že to v případě nutnosti nemůže udělat. Jen ho to stojí víc přemáhání.“ (https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2006/cislo-7/rozdily-mezi-muzem-zenou.html, 13. 7. 2006) – Komické není jenom to, že pan profesor neví, že vrní hlavně kočky a že vrnění znamená být ve stavu naprosté spokojenosti a blaha, takže není potřeba nic a nikoho tišit. (Nejspíš to ale jako „správný muž“ nikdy nedělal a tímto to jenom dosvědčuje.) Celý článek se ale hlavně snaží hledat sociální projevy, které odpovídají určitým stereotypům (navíc svázaným s určitou generací a střední třídou) a nejde vlastně o biologii, i když se text tak tváří. Není ani od věci dodat, že František Vyskočil se dlouhodobě hlásil k sektě Svědků Jehovových.

272
Nelze ovšem vyloučit, že jde o osobní problém Alana Pease, tím by se vše vysvětlilo

Osobně mi to přijde absurdní, protože jsem zvyklý psát při poslouchání hudby a hudba mi mnohdy pomáhá se soustředit; můžu poslouchat podcast nebo online rádio puštěné nahlas a dívat se na video o něčem úplně jiném se ztlumeným zvukem (například trailery, sportovní záznamy, gameplay, mash-upy, virály nebo akční scény z filmů, co už znám); můžu číst jednoduchý článek v češtině či angličtině a zároveň slyšet, o čem mluví lidé ve vedlejší místnosti, a reagovat, pokud se hovor týká mě nebo něčeho, co mě zajímá; případně dokážu editovat text či dělat libovolnou lehce mechanickou práci s vyplňováním tabulek nebo klikáním na určité ikonky a vedle poslouchat a napůl oka sledovat puštěný film, který je pro mě nový a neznám dopředu jeho děj a dialogy (a zároveň ho nebudu muset recenzovat). A všechny tyto činnosti vidím provádět i některé jiné filmové a kulturní publicisty. „Nenormální“ mi naopak připadají lidé, kteří to neumějí, což pokládám v naší profesi za hendikep. Pozoruji, že to nezvládají spíš někteří starší lidé bez ohledu na to, zda jde o muže či ženy, a uvědomuji si, že jde zčásti o syndrom rozptýleného vědomí typického pro současnou těkavou dobu. U hluboké práce se, samozřejmě, chovám jinak, a na plné soustředění je potřeba odfiltrovat rušivé vlivy, někdy třeba i nepořádek ze stolu nebo zorného pole v pokoji, a temnota kinosálu je předpokladem intenzivního hlubokého zážitku. Mám problém psát, pokud slyším hlasy mluvící nebo zpívající česky, tam se mi začnou mísit slova a nedovedu se soustředit. Vyvozovat z toho něco o obecném fungování mužského mozku ale nehodlám.

273
V roce 2017 byl dokonce uveden celovečerní hraný film The Female Brain, kde je postava doktorky Julie, která vysvětluje fungování mozku přesně podle Louann Brizendine

Zajímavý paradox: film napsala, režírovala a hlavní roli v něm hraje stand-up komička Whitney Cummings, jež jinak proslula svou emancipovaností; vystupovala například jako první žena v arabských státech se samostatnou show a proslula hláškou: „Neznám žádnou ženu, které by kdy pomohlo, že spala s producentem. Kdyby to fungovalo, dělala bych to.“

273
Časopis Newsweek po premiéře snímku vydal článek, který s pomocí pěti špičkových neurovědkyň vyvrací základní nesmysly

https://www.newsweek.com/science-behind-female-brain-802319 (2. 10. 2018) Zpovídanými jsou již citované Gina Rippon, Daphna Joel a Cordelia Fine, dále neuroložka a endokrinoložka Sari van Anders a neurovědkyně Gillian Einstein.

275
„Koneckonců, jsme přece stejný druh“

Alina Tugend, "Engendering Sons". California (Winter 2014): 48-49.

275
Autoři studie, která vyšla v červnu 2021 v odborném časopise Neuroscience & Behavioral Reviews na základě analýzy všech studií za posledních třicet let (!) upozorňují, že společenské nerovnosti není možné zdůvodňovat odlišnou biologickou stavbou mozků

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763421000804 - Dump the “dimorphism”: Comprehensive synthesis of human brain studies reveals few male-female differences beyond size. Neuroscience & Biobehavioral Reviews. Volume 125, June 2021, Pages 667-697. Lise Eliot, Adnan Ahmed, Hiba Khan, Julie Patel.

276
Biologicky jsme stvořeni tak, abychom se navzájem doplňovali

Osobní sdělení pro Angelu Saini zaznamenané v citované knize.

278
Zdánlivé rozdíly mezi pohlavími mizí, když je necháte intenzivně několik hodin nebo dní provádět určitou činnost, což platí zvláště pro dovednosti v digitálním světě

How Important Is the Digital Divide? The Relation of Computer and Videogame Usage to Gender Differences in Mental Rotation Ability https://link.springer.com/article/10.1007/s11199-005-6765-0 Melissa S. Terlecki & Nora S. Newcombe. Sex Roles, volume 53, pages 433-441 (2005).

279
Více se s nimi pohazuje ve vzduchu nebo do nich ve hře šťoucháme a povzbuzujeme je v pohybu

Je pozoruhodné, že stejné příklady podněcování dětí uvádějí i esencialisté Alan a Barbara Peasovi, jenom dospívají (jako obvykle bez další argumentace) k tomu, že chování rodičů nemá vliv. Při čtení jejich knih si většinu času připadáte, že sledujete okázalé cvičení v ignoranci.

281
Pokud ženy uslyší, že v něčem nebudou dobré, potom v tom dobré nejsou

Jedná se o jeden z mnoha dokladů „sebenaplňujícího se proroctví“ neboli Thomasova teorému definovaného už ve 20. letech minulého století: Pokud je nějaká situace definovaná lidmi jako reálná, stává se reálnou ve svých důsledcích. Lidské chování reaguje nejen na objektivní charakteristiky situace, ale i na význam, jenž situace pro člověka má. Když člověk připíše situaci nějaký význam, jeho následné chování, případně důsledky tohoto chování, je vymezeno právě tímto připsaným významem. Pokud je například student přesvědčený, že zkoušku nezvládne, věnuje více času obavám a starostem než samotnému studiu. Předchozí neoprávněná úzkost se promění na oprávněný strach a je jasné, že student zkouškou opravdu neprojde. (Velký sociologický slovník. Karolinum, 1996)

281
Naopak obory, ve kterých respondenti více oceňovali pracovitost, měly vyšší zastoupení žen

https://science.sciencemag.org/content/347/6219/262 Expectations of brilliance underlie gender distributions across academic disciplines. Science. 16 Jan 2015, Vol 347, Issue 6219. pp. 262-265

282
Pro vysvětlení, že je to z biologických důvodů, je tu jen málo prostoru“, řekl jeden z autorů studie, profesor kognitivní psychologie Merim Bilalic, jenž se na výzkumy šachů a inteligence zaměřuje mnoho let
283
Příběh totiž při vší vypravěčské suverenitě působí, jako by šlo o konjunkturálně žádaný příběh o ženské emancipaci a právě reálný předobraz by mohl ospravedlnit jeho existenci

Minisérie, jež nyní přivedla mnoho dívek k hraní šachů, přitom vyvolala i skandál kvůli svému sexismu. V jedné scéně se totiž přímo odkazuje na žijící gruzínskou velmistryni Nonu Gaprindašvili, z níž udělají „Rusku“ a tvrdí o ní, že nikdy závodně nehrála proti mužům, ačkoli v reálu proti nim hrála. Gaprindašvili to považovala za „znevažující dezinformaci“ a v srpnu 2021 podala na Netflix žalobu. https://www.nytimes.com/2021/09/16/arts/television/queens-gambit-lawsuit.html

284
Vůbec nemůžeme předvídat, kam se druh homo sapiens bude vyvíjet dál

Na závěr kapitoly připojuji ještě relativizující poznámku k tomu, co doposud padlo. Ani zmiňovaná metastudie Lise Elliot není konečnou odpovědí, ostatně takto věda nefunguje. Každá vědecká práce se jen vystavuje další kritice a přezkoumání. Jenomže ony „esenciální rozdíly“ se už nikdy nestanou esenciálními. Zásadní, obří odlišnosti se stávají pouze „malými systematickými“ rozdíly. Dosud tu panovalo černobílé schematické dělení. Pokud relativizují už relativizující práce, o nichž mluví tato kapitola, výsledkem nikdy nebude návrat k původnímu stavu.
Zde uvádím pro zajímavost několik kritik Lise Elliot - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763421003948, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0149763421003900,
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9327177/https://journals.sagepub.com/doi/epub/10.1177/1747021820960707